Ste kdaj na vrhu strani na Wikipediji opazili zavihek uredi stran ali edit ? V Wikipediji lahko strani urejate, kadar koli želite, prijavljeni ali ne.
Kaj je Wikipedija?
Wikipedija je enciklopedija, ki jo skupaj pišejo mnogi bralci. Neutrudno dodajajo članke in jih izboljšujejo. Vse spremembe se zabeležijo v zgodovini strani ter med zadnjimi spremembami. Samopromocija, reklamni članki, nesmisli in vandalizmi se hitro odstranijo, njihovi avtorji pa onemogočijo.
Kako lahko pomagam?
Nikar se ne bojte urejati strani Wikipedije - ureja jih lahko vsakdo, pri čemer uporabnike neprestano spodbujamo k pogumu ... a ne bodite nepremišljeni! Poiščite kaj, kar lahko izboljšate, bodisi vsebinsko (najraje s pomočjo kakšnega pisnega vira), jezikovno ali slogovno in to popravite. Vas skrbi, da boste Wikipedijo pokvarili? Nikar, saj je ostalim, mogoče malenkost bolj izkušenim uporabnikom na voljo kar nekaj orodij, s katerimi lahko popravijo vaše morebitne napake. Uredite torej kak članek in pomagajte Wikipediji doseči ugled najboljšega vira podatkov na Internetu!
Urejanje je zelo preprosto:
- Kliknite Uredite stran (glej sliko). V urejanju pa se lahko poskusite tudi v Peskovniku - to je stran, ki jo za vadnico lahko spreminja kdorkoli.
- Napišite besedilo.
- S klikom Shrani stran shranite svoje delo ... ali pa se o opravljenih spremembah prepričajte s pomočjo gumba »Prikaži predogled«.
Preberite tudi Wikipedija:Vodnik k izboljšanju člankov
V razvoju je VisualEditor, ki bo omogočal urejanje brez znanja wikitexta. Trenutno je na voljo le na angleških straneh, na slovenskih še ne. Tako morate še vedno poznati nekaj osnovnih ukazov v wikitextu (več na strani Pomoč:Urejanje strani):
== Novo poglavje ==
=== Podpoglavje ===
Ista ciljna datoteka, različno ime (v slovenščini je to pogosto zaradi sklanjanja):
[[Wikipedija:Najpogostejša vprašanja|vprašanja in odgovori]]
Moji članki na Wikipediji:
Zvezdne steze
Predloga: Zvezdne steze
Jovan Iskrić
Johann Iskrić (angleščina)
Moja predstavitev. Lahko mi pustite sporočilo na moji pogovorni strani. Ne pozabite na koncu za podpis dodati: --~~~~
Sam imam izredno dobre izkušnje pri urejanju Wikipedije. Kolegi prijazno takoj priskočijo na pomoč. Zelo me je navdušilo tudi administriranje, ki je zelo hitro in učinkovito. Na angleških straneh je objava novega članka možna šele po ročnem preverjanju administratorjev.
Ni komentarjev:
Objavite komentar